Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,755 Bölümdeki 169,385 Yemek Tarifine
6,218,504,966 defa bakıldı

Tuğrul Şavkar tarifleri

Tuğrul Şavkar Yemek Tarifleri


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Ayşe Tüter Yemek Tarifleri
Banu Atabay Yemek Tarifleri
Elif Korkmazel Yemek Tarifleri
Emine Beder Yemek Tarifleri
Ergun Köknar Yemek Tarifleri
Eyüp Sevinç Yemek Tarifleri
Gülhan Kara Yemek Tarifleri
İkbal Gürpınar Yemek Tarifleri
Necip Usta Yemek Tarifleri
Nedim Atilla Yemek Tarifleri
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Özgür Şef Yemek Tarifleri
Sahrap Soysal Yemek Tarifleri
Selçuk Kuzu Yemek Tarifleri
Tuğrul Şavkar Yemek Tarifleri
Ümit Usta Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol

Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki »


KURU KAYISI HOŞAFI

Tuğrul Şavkar

500 gr. kuru kayısı
2 lt. su (8 su bardağı)
325 gr. tozşeker

Kayısıları yıkayıp soğuk suda 2 saat bekletin ve süzdürün. Bir tencereye koyup, üzerine suyu ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Şekerini katıp karıştırarak 3 dakika daha kaynatıp tencereyi ateşten indirin. Soğuduktan sonra biraz buzdolabında bekleterek servis yapın.ŞEFTALİ MARMELATI

Tuğrul Şavkar

1 kg. yarma şeftali (olgun)
1 kg. tozşeker (4 su bardağı)
1 adet limonun suyu ya da limontuzu

Şeftalileri yıkayıp, süzdürün. İkiye ayırarak çekirdeklerini alın. Dilimleyip robottan geçirerek püre haline getirin.
Şeftali püresini bir tencereye koyup, üzerine şekeri ekleyin. Karıştırarak bir taşım kaynatın. Kısık ateşte, köpüğünü alarak marmelat kıvamını buluncaya kadar yaklaşık 25-30 dakika kaynatmayı sürdürün.
Limon suyunu ya da limontuzunu katıp bir taşım daha kaynatarak ateşten alın. Ilınınca kavanozlara aktarıp serin bir yerde saklayın.KAYISI MARMELATI

Tuğrul Şavkar

1 kg. kayısı (olgun)
750 gr. tozşeker (3 su bardağı)
1 adet limonun suyu ya da 1 gr. limontuzu

Kayısıları yıkayıp süzdürün. İkiye ayırıp, çekirdeklerini çıkardıktan sonra bir tencereye koyun. Üzerine yarılarına gelecek kadar su koyarak bir taşım kaynatın. Kısık ateşte, yaklaşık 10 dakika haşlayın.
Haşlanmış kayısıları robottan ya da ezerek tel süzgeçten geçirip püre haline getirin. Kayısı püresini temiz bir tencereye aktarın. Üzerine şekeri ekleyip bir taşım kaynatın. Kısık ateşte, köpüğünü alarak marmelat kıvamını buluncaya kadar yaklaşık 15-20 dakika kaynatmayı sürdürün.
Limon suyunu ya da limontuzunu katıp bir taşım daha kaynatarak ateşten indirin. Ilınınca kavanozlara aktarıp serin bir yerde saklayın.


Fotoğraf "Domates Perisi" tarafından gönderildi. 02.11.2021ERİK MARMELATI

Tuğrul Şavkar

1500 gr. kırmızı ekşi erik
1 kg. tozşeker (4 su bardağı)
1/2 adet limonun suyu

Erikleri yıkayıp bir tencereye doldurun. Tencerenin dibine bir parmak su koyun. Kapağını kapatarak kısık ateşe oturtun. Erikler yumuşayıp, suyunu verinceye kadar 15-20 dakika pişirin.
Pişen erikleri bir tel süzgeçten ezerek temiz bir tencereye geçirin. Şekeri ekleyip karıştırın. Orta ateşte bir tahta kaşıkla karıştırarak marmelat koyulaşıncaya kadar pişirin.
Marmelat kıvamına gelince limon suyunu katıp bir taşım daha kaynatarak ateşten alın. Ilınınca kavanozlara aktarıp serin bir yerde saklayın.PORTAKAL KABUĞU REÇELİ

Tuğrul Şavkar

1 kg. (4-5 adet) yafa portakalı
1500 gr. tozşeker ( 6 su bardağı)
625 ml. su
1 adet limonun suyu ya da 1 gr. limontuzu

Portakalların kabuklarını soyun. Kabukların içindeki beyaz kısmı bir bıçakla veya rendeleyerek temizleyin. Önce, tabakalar halinde kalan portakalın turuncu kabuklarını bir parmak kalınlığında şeritler biçiminde kesin.
Uzun bir ipliği makaradan kesmeden iğneye geçirin. Her bir şeridi içe doğru rulo biçiminde sarıp, iğneyle delerek ipliğe dizin. Bütün kabukları bu şekilde dizdikten sonra, iki ucunu da düğümleyerek ipliği makaradan kopartın.
Portakal kabuklarını, ara sıra suyunu değiştirerek yaklaşık bir gün suda bekletin. Acılarını atmaları için yumuşayıncaya kadar haşlayın ve süzdürerek sudan alın.
Şekeri su ile kaynatarak bir reçel şurubu hazırlayın. Şurup kaynayınca ipe dizili portakal kabuklarını içine atın. Kısık ateşte, köpüğünü sürekli alarak reçel kıvamını buluncaya kadar kaynatmayı sürdürün.
Limon suyunu ya da limontuzunu katıp bir taşım daha kaynatarak ateşten alın. Kabukları bir çatalla sıyırarak iplikten çıkarın. Reçel ılınınca kavanozlara aktararak serin bir yerde saklayın.


Fotoğraf "gül" tarafından gönderildi. 07.02.2023İNCİR REÇELİ

Tuğrul Şavkar

100 adet yeşil ham incir
1 lt. su (4 su bardağı )
1750 gr. tozşeker (7 su bardağı)
1-2 damla vanilya esansı
1 çay bardağı limon suyu

İncir reçeli için, incirlerin parlak yeşil, düzgün ve aynı boyda olanlarından 100 tanesini seçip ayırın.
Seçtiğiniz bu ham incirlerin kabuklarını, ele oturan keskin ve küçük bir bıçakla ince bir tabaka halinde, etli kısımlarını fazla almamaya özen göstererek soyun.
Soyulmuş incirlerin çekirdek yataklarını, tombul kısımlarından bıçağın ucuyla girip oyarak çıkarın. Bu işlem sırasında inciri zedelememeye özen gösterin.
Temizlenmiş incirleri yıkayıp süzdürün. Tencereye koyun. Bol suda 10-15 dakika kadar haşlayıp süzerek, acısını atmasını sağlayın.
Temiz bir tencereye doldurup üzerine suyunu ve şekerini ekleyin. Tencereyi ateşe oturtun, karıştırarak bir taşım kaynatın ateşi kısın. Kısık ateşte, köpüğünü sürekli alarak, reçel kıvamını bulup incirler şeffaflaşıncaya kadar kaynatmayı sürdürün.
Vanilya esansını ve limon suyunu ekleyerek bir taşım kaynatın ve ateşten alın. Ilınınca kavanozlara aktararak serin bir yerde saklayın.VİŞNE REÇELİ

Tuğrul Şavkar

1 kg. iri taneli vişne
1500 gr. tozşeker (6 su bardağı)
3-4 adet karanfil (isteğe bağlı)
1 adet limonun suyu ya da 1 gr. limontuzu

Vişneleri yıkayıp, saplarını ayıklayın. Bir çekirdek çıkarıcı, kibrit çöpü ya da firkete ile sap kısmından girerek çekirdeklerini çıkarın.
Tencereyi bir kat vişne, bir kat şeker sırası ile doldurun. Vişneler suyunu verip şeker iyice ıslamncaya kadar, tencereyi kapağı kapalı olarak bir gece ya da en az 5-6 saat bekletin.
Reçeli ateşe oturtarak orta ateşte, hiç su katmadan, ara sıra karıştırarak bir taşım kaynatın. Kullanıyorsanız karanfili katın. Ateşi kısın, köpüğünü sürekli alarak reçel kıvamını buluncaya kadar yaklaşık 35-40 dakika kaynatmayı sürdürün.
Limon suyunu ya da limontuzunu katıp bir taşım daha kaynatarak ateşten alın. Ilınınca kavanozlara aktarıp serin bir yerde saklayın.GÜL REÇELİ

Tuğrul Şavkar

150 gr. kokulu pembe bahar gülü yaprağı
1 çay bardağı limon suyu
2250 gr. tozşeker (9 su bardağı)
550 ml. su

Gül yapraklarını üst üste koyup desteleyin. Uçlarındaki beyazlıkları keserek atın. Birkaç su yıkayıp, süzdürerek tencereye koyun.
Üzerlerine limon suyunu ekleyerek, karıştırıp biraz dinlenmeye bırakın. Sonra şekeri de ekleyip elinizle biraz yoğurun. Tencereyi, kapağını kapatarak serin bir yerde 2-3 gün bekletin.
Suyu ekleyin. Karıştırarak bir taşım kaynatıp ateşi kısın. Üzerinde biriken köpüğü sürekli alarak reçel kıvamını buluncaya kadar yaklaşık 40-45 dakika kaynatıp ateşten indirin. Ilınınca kavanozlara aktarıp serin bir yerde saklayın.CHARLOT

Tuğrul Şavkar

Beyaz pandispanya için:
1 adet yumurta (çırpılmış)
20 gr. tozşeker
10 gr. un
10 gr. buğday nişastası
5 gr. eritilmiş tereyağı
Şarlot pandispanyası için:
40 gr. kayısı konservesi
100 gr. tozşeker
30gr. un (4 çorba kş.)
2 adet yumurta
60 gr. kayısı marmelatı
Şarlot kreması için:
2 adet yaprak jelatin
15 gr. un (2 çorba kş.)
7.5 gr. buğday nişastası (1 çorba kş.)
45gr. tozşeker (3 çorba kş.)
15 gr. süttozu (2 çorba kş.)
1 adet yumurta (çırpılmış)
150 ml. su
1 tutam vanilin
55 gr. ananas konservesi,
elma (soyulup, koçanı çıkartılmış ve dilimlenmiş), armut (soyulup, koçan çıkartılmış ve dilimlenmiş)
115 gr. muz (dilimlenmiş)

Beyaz pandispanyayı hazırlamak için fırınınızı 220°C'ye getirip ısıtın. Çok kısık ateşte yumurtanın 3/4'ünü ve tozşekeri mikser ile çırparak kremamsı bir kıvama getirin. Ateşten alıp, çırpmayı sürdürerek soğutun. Nişasta ve unu ekleyip pütür kalmayacak biçimde kremaya yedirin. Eritilmiş tereyağını da katıp, dibine fırın kâğıdı serilmiş bir kalıba boşaltın. Fırına sürerek 20 dakika pişirin.
Fırınınızı 230°C'ye getirip ısıtın. Şarlot pandispanyasını hazırlamak için kayısı konservesinin tanelerini robottan geçirerek püre haline getirin. 70 gr. (4,5 çorba kaşığı şekeri) kayısı püresine yedirin. 10 gr. unu, kalan şekeri ve yumurtaları çırparak karıştırın. Fırın kâğıdı serilmiş bir tepsiye ince bir kat halinde pandispanya hamurunu yayın. Fırına sürüp, sürekli kontrol ederek pandispanyayı yumuşak kalacak biçimde pişirin.
Pandispanyayı fırından alıp, soğumaya bırakın. Soğuyunca üzerine kayısı marmelatını sürüp, sıkı bir rulo haline getirin. Keskin bir bıçak ile 1 cm. - 1,5 cm. kalınlığında dilimleyin.
Jelatini buzlu suda gevşemeye bırakın. Bir kapta unu, nişastayı, şekeri, süttozunu, yumurtanın yarısını, suyu ve vanilini çırparak karıştırın. Jelatini sudan süzdürerek alın. Yarıya kadar kaynar su dolu bir tencereyi kısık ateşe oturtun. Üzerine başka bir kap içersinde jelatini yerleştirerek suyun buharında eritin. Jelatin eriyince meyveleri ve kremayı katıp karıştırarak jelatine yedirin. Kremayı suyun buharında koyulaşm-caya kadar pişirin.
Fırın kâğıdını bir tepsiye yayın. Pasta çemberini fırın kâğıdının üzerine oturtun. Çemberin tabanına ve kenarlarına dilimlediğiniz pandispanya parçalarını hiç boşluk vermeden yerleştirin. Üzerine şarlot kremasını döküp yayın. Beyaz pandispanyayı kremanın üzerine yerleştirin. Buzdolabında 4-5 saat bekletin. Bu süre sonunda kalıbı ters çevirerek pastayı çemberden çıkarın. Üzerine ısıtılmış kayısı marmelatı sürüp tekrar soğutarak servis yapın.RİO PASTASI (BREZİLYA)

Tuğrul Şavkar

1 adet kakaolu pandispanya (çember boyutunda kesilip, inceltilerek 150 gr. ağırlığında hazırlanmış)
Beyaz pandispanya için:
1 adet yumurta (çırpılmış)
20 gr. tozşeker
10 gr. un
10 gr. buğday nişastası
5 gr. eritilmiş tereyağı (1 çay kş.)
Bisküvisi için:
1 adet yumurta (çırpılmış)
12 gr. toz badem (3 çorba kş.)
15 gr. tozşeker (3 çay kş.)
1 adet yumurta akı (çırpılmış)
9 gr. un
5 gr. eritilmiş tereyağı (1 çay kş.)
Kreması için:
1/2 adet yaprak, jelatin
110 gr. muz
1/2 çay kş. limon suyu

Beyaz pandispanya için fırınınızı 220°C'ye getirip ısıtın. Çok kısık ateşte yumurtanın 2/3'ünü ve tozşekeri mikser ile çırparak kremamsı bir kıvama getirin. Ateşten alıp, çırpmayı sürdürerek soğutun. Nişasta ve unu ekleyip pütür kalmayacak biçimde kremaya yedirin. Eritilmiş tereyağını da katıp, dibine fırın kâğıdı serilmiş bir kalıba boşaltın. Fırına sürerek 20 dakika pişirin.
Bisküvisini hazırlamak için fırınınızı 230°Cye getirip ısıtın. Yumurtanın yarısını, toz badem ve şekerin 2'/' çay kaşığı ile birlikte çııpm. Diğer bir kapta yumurta akının yarısını ve kalan şekeri mikserle çırparak kar haline getirin. Yumurta karını, bademli karışıma yedirin. Unu ekleyip karıştırın. Tereyağını da katarak bisküvi hamurunu tamamlayın. Fırın kâğıdı serilmiş bir tepsiye V? cm. kalınlığında yayarak fırına sürüp 10 dakika pişirin.
Jelatini buzlu suda gevşemeye bırakın. Muzu ezerek püre haline getirin. Gevşeyen jelatini sudan süzdürerek alın. Yarıya kadar kaynar su dolu bir tencereyi kısık ateşe oturtun. Üzerine başka bir kap içersinde jelatini yerleştirerek suyun buharında eritin. Limon suyunu ve muz püresini katıp karıştırın ve ateşten alın.
Fırın kâğıdını bir tepsiye yayın. Pasta çemberini fırın kâğıdının üzerine oturtun. Çemberin kenarlarına bisküviyi, tabanına ise beyaz pandispanyayı yerleştirin. Üzerine hazırladığınız muzlu karışımın yarısını yayın. Onun da üzerine kakaolu pandispanyayı yerleştirip kalan muzlu karışımı yayın ve bir spatula ile düzleyin. Pastayı çemberden çıkartıp, muz dilimleri ile süsleyerek servis yapın.HİNDİSTANCEVİZLİ TURTA

Tuğrul Şavkar

140 ml. krem şantiyi
15 gr. tozşeker
48 gr. toz hindistancevizi
Şurubu için:
2.5 gr. tozşeker
7.5 ml. su
Beyaz pandispanya için:
1,5 adet yumurta (çırpılmış)
45 gr. tozşeker (3 çorba kş.)
22.5 gr. buğday nişastası (3 çorba kş.)
22.5 gr. un (3 çorba kş.)
7.5 gr. eritilmiş tereyağı
Kreması için:
10 gr. un
6 gr. buğday nişastası
30 gr. tozşeker (2 çorba kş.)
10 gr. süttozu (4 çay kş.)
1 adet yumurta (çırpılmış)
100 ml. su
1 tutam vanilin
30 gr. toz hindistancevizi
5 çorba kş. kiraz şekerlemesi (isteğe bağlı)

Krem şantiyiyi bir çırpma kabına koyun. Tozşekerle birlikte mikserde çırparak vurulmuş krem şantiyi elde edin. Şurubu verilen ölçülere göre hazırlayın.
Beyaz pandispanyayı hazırlamak için fırınınızı 220°C'ye getirip ısıtın. Çok kısık ateşte yumurtanın 2/4'ünü ve tozşekeri mikser ile çırparak kremamsı bir kıvama getirin. Ateşten alıp, çırpmayı sürdürerek soğutun. Nişastayı ve unu ekleyip pütür kalmayacak biçimde kremaya yedirin. Eritilmiş tereyağını da katıp, dibine fırın kâğıdı serilmiş bir kalıba boşaltın. Fırına sürerek 20 dakika pişirin.
Kremasını hazırlamak için, bir kapta unu, nişastayı, şekeri, süttozunu, yumurtanın yarısını, suyu ve vanilini çırparak karıştırın. Bu karışımı çok kısık ateşte muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Ateşten alıp çırparak soğutun.
Bir kenarda beklettiğiniz şekerle çırpılmış krem şantiyinin 3 çorba kaşığı ile hindistancevizini karıştırın. Hindistancevizli şantiyiyi de soğuttuğunuz kremaya yedirerek hindistancevizli pasta kremasını tamamlayın.
Beyaz pandispanyayı bir testereli bıçak veya iple enlemesine ikiye bölün. Üzerine hindistancevizli kremayı koyup bir spatula ile yayın ve üzerini düzleyin. Diğer pandispanya katını kremanın üzerine yerleştirin. Şurubu serpiştirin. Artan vurulmuş şantiyi ile pastanın üzerini ve kenarlarını sıvayıp düzleyin. Üzerini kaplayacak biçimde hindistancevizi serperek servis yapın.MEYVELİ RULO PASTA

Tuğrul Şavkar

4 adet yumurta (sarısına ve beyazına ayrılmış)
75 gr. tozşeker (5 çorba kş.J
75 gr. un
30 ml. eritilmiş tereyağı (2 çorba kş.)
kakao
Harcı için:
200 ml. pastacı kreması
150 gr. karışık, mevsim meyveleri (temizlenip, küçük, küçük, doğranmış)
150 ml. krem şanti

Fırınınızı 230°C ye ayarlayıp, ısıtın. Şekerin 1 çorba kaşığını ayırın. Yumurta sarıları ve kalan şekeri bir çırpma kabına koyarak kabarıncaya kadar yaklaşık 3-4 dakika mikser ile çırpın. Unu ekleyip karıştırın, çok kabarmaması için fazla çırpmayın.
Yumurta aklarını, ayırdığınız 1 çorba kaşığı tozşeker ile birlikte, katılaşıp kar haline gelinceye kadar mikserle çııpın.
Yumurta sarısı-şeker-un karışımına önce tereyağını ekleyip bir kaşıkla karıştırın. Sonra dikkatlice, yumurta karını köpüğünü fazla dağıtmadan kaşıkla ekleyin. Bu karışımın 2 çorba kaşığını bir kâseye alıp, rengini koyulaştıracak kadar kakao katarak süsleme için ayırın.
Hazırladığınız rulo pasta hamurunu içine yağlı kâğıt serilmiş bir tepsiye 1 cm. kalınlığında yayın. Süsleme için ayrılan kakaolu karışımı bir sıkma torbasından ince bir duy ile şeritler halinde hamurun üzerine sıkın. Bir bıçak ucu ile resimdeki gibi kakaolu kısma hareket verin. Sıcak fırına sürüp, üzeri hafifçe kızarıncaya kadar pişirip, fırından alın.
Fırından çıkan pandispanyanın üzerine bir fırça ile şekerli su sürüp 4-5 dakika dinlendirin. Pandispanyayı kâğıttan sıyırarak çıkarın. Dekorlu tarafının dışa gelmesi için altüst edip yağlı kâğıdın üzerine koyun. Rulo pasta pandispanyasının içine pastacı kremasını sürüp, üzerine meyveleri yerleştirin. En üstlerine de krem şantiyi sürerek, pastayı yağlı kâğıt yardımı ile rulo biçiminde sarın. Dilimleyerek servis yapın.MEYVELİ PASTA

Tuğrul Şavkar

Karışık mevsim meyveleri
Beyaz pandispanya için:
1 adet yumurta (çırpılmışj
20 gr. tozşeker
W gr. buğday nişastası
10 gr. un
5 gr. eritilmiş tereyağı
Ekstra pandispanya:
1 adet yumurta akı
20 gr. tozşeker
1 adet yumurta sarısı
10 gr. un
10 gr. buğday nişastası
kakao
Kreması için:
3 adet yaprak jelatin.
3 'A adet yumurta sarısı
55 gr. tozşeker
200 ml. sıcak süt

Fırınınızı 220°C'ye getirip ısıtın. Çok kısık ateşte yumurtanın 7^'ünü ve tozşekeri mikser ile çırparak kremamsı bir kıvama getirin. Ateşten alıp, çırpmayı sürdürerek soğutun. Nişasta ve unu ekleyip pütür kalmayacak biçimde kremaya yedirin. Eritilmiş tereyağını ela katıp, dibine fırın kâğıdı serilmiş bir kalıba boşaltın. Fırına sürerek 20 dakika pişirin.
Ekstra pandispanyayı hazırlamak için fırınınızı 240°C'ye getirip ısıtın Bir kapta mikser ile yumurta akının yarısından biraz fazlası ve şekeri çırparak kar haline getirin. Yumurta sarısını ayrı bir kapta çırpıp, bir kaşıkla yumurta karına yedirin. Unu ve nişastayı da katıp, karıştırın. Bu karışımı bir sıkma torbasına doldurup, üzerine fırın kâğıdı serilmiş bir tepsiye düzenli aralıklarla parmak şeklinde sıkın. Tepsiyi fırına sürüp 5 dakika pişirin.
Jelatinleri buzlu suda gevşemeye bırakın. Yarıya kadar kaynar su dolu bir tencereyi kısık ateşe oturtun. Üzerine bir karıştırma kabı yerleştirin. Yumurta sarılarını ve tozşekeri bu kaba koyup, mikser ile çırparak kremamsı bir kıvama getirin. Çırpmayı sürdürerek bu karışıma sıcak sütü yedirin. Gevşeyen jelatinleri süzdürerek sudan alıp, kısık ateşteki kremaya katın ve karıştırın. Jelatinler eriyince kremayı ateşten alın ve pişme kabıyla buzdolabına kaldırın.
Fırın kâğıdını bir tepsiye yayın. Pasta çemberini fırın kâğıdının üzerine oturtun. Çemberin kenarlarına ekstra pandispanya çubuklarını diklemesine yan yana yerleştirin. Hazırladığınız beyaz pandispanyayı çemberin içine girecek çapta kesip dizdiğiniz çubukların ortasına oturtun. Kremayı pandispanyanın üzerine boşaltıp, düzgünce yayın ve üzerini bir palet bıçakla düzleyin. Buzdolabına koyarak 4 saat soğumaya bırakın.
Bu süre sonunda pastanın üzerini taze mevsim meyveleri ile süsleyip çemberinden çıkararak servis yapın.YOĞURTLU VE ÇİLEKLİ PASTA

Tuğrul Şavkar

1 adet pandispanya
1 adet pişirilmiş tart hamuru (pasta çemberinin büyüklüğünde)
3 çorba kş. kayısı marmelatı
400 gr. çilek
Yoğurtlu çilek kreması için:
8 adet yaprak jelatin
8 adet yumurta sarısı
150 gr. tozşeker
50 ml. su
500 ml. süzme yoğurt
1/2 adet limon kabuğu (rendelenmiş)
100 gr. çilek (robottan geçirilip, püre haline getirilmiş)
500 ml. krem şanti

Jelatinleri buzlu suyun içine koyarak gevşemeye bırakın. Kremasını hazırlamak için yumurta sarılarını bir çırpma kabına koyup, mikser ile iyice kabarıncaya kadar çııpm.
Küçük bir tencerede şekeri ve suyu birlikte bir taşım kaynatıp, ateşi kısın. Biraz koyulaşınca ateşten alarak çırpılmış yumurta sarılarına mikser ile azar azar yedirin. Karışımı en az 4 - 5 dakika çırpın.
Gevşeyen jelatinleri bir kap içinde kaynar suyun üzerine oturtarak (benmaride) eritin. Süzme yoğurdu, limon kabuğu rendesini ve çilek püresini yumurtaların olduğu kaba katarak iyice karıştırın. Bir çırpma teli ile çırparak erimiş jelatinleri de karıştırın. Krem şantiyiyi katıp, iyice yedirin.
Bir pasta çemberinin içini sıvıyağ ile yağlayıp, pudra şekerine batırın. Fazla şekeri çembere vurarak alın. Çemberi bir tepsi üzerine oturtun. Çileklerin birazını ortadan ikiye bölerek, kesik kısımlarından bir sıra halinde çembere yapıştırın. İçine çilekleri sıkıştıracak biçimde pişirilmiş tart hamurunu yerleştirip üzerine kayısı marmelatı sürün. Bir kat pandispanyayı üzerine yerleştirip çemberi yarısına kadar yoğurtlu çilek kreması ile doldurun. Üzerine kalan çilekleri bütün olarak dizin. Çemberi kalan krema ile doldurarak üstünü düzleyin.
Pastayı buzdolabında 2 saat bekletip, üzerini süsleyin. Çemberden çıkararak servis yapın.PRESTİJ MUS

Tuğrul Şavkar

1 adet kakaolu pandispanya (çember boyutunda kesilip inceltilerek 40 gr. ağırlığında hazırlanmış)
45 ml. portakal suyu (3 çorba kş.)
1 paket hazır portakallı jöle
Pandispanyası için:
10 gr. un
10 gr. tozşeker
1 adet yumurta (çırpılmış)
Fındıklı ve bademli harçlar için:
1/2 çay kş. un
20 gr. tozşeker
15 gr. file badem
1 adet yumurta akı (çırpılmış)
1 adet yaprak jelatin
50 ml. şurup (25 ml. su ve 25 gr. şeker ile hazırlanmış)
160 ml. krem şanti
20 gr. toz fındık
2 adet yumurta sarısı
Portakallı krema için:
1 adet yaprak jelatin
25 gr. tozşeker
75 ml. süt (5 çorba kş.)
1,5 adet yumurta sarısı
95 ml. krem şanti
15 ml. portakal suyu (1 çorba kş.)

Bir kapta un, tozşeker ve çırpılmış yumurtanın 1/4 ünden biraz fazlasını (20 gramını) çırparak pandispanya hamurunu hazırlayın. Hazırladığınız pandispanya hamurunu 220°C'ye ısıtılmış fırında yaklaşık 15-20 dakika pişirin.
Bademli harcı hazırlamak için bir kapta unu, tozşekeri, file bademi ve yumurta akının yarısını, bademleri kırmadan karıştırıp, bir kenarda bekletin.
Jelatini buzlu suya koyarak gevşemeye bırakın. Şurubu verilen ölçülerle hazırlayın. Karıştırma kabında krem şantiy, toz fındığı yumurta sarılarını ve gevşeyen jelatini karıştırın. Kaynamış şurubu ateşten alarak içine karıştırma kabındaki malzemeyi yedirin. Bir kenarda saklayın.
Portakallı krema için, jelatini buzlu suda ıslatarak gevşetin. Jelatin gevşedikten sonra sudan süzdürerek alıp temiz bir kaba koyun. Bu kabı, yarıya kadar kaynar kaynar su dolu bir kabın üzerine oturtarak, jelatini suyun buharında eritin. (Gerekirse, suyun ısısını artırmak için tencereyi kısık ateşe oturtun). Şekeri, süt ve yumurta sarısı ile çırpın. Bu karışıma krem şantiyi, portakal suyunu ve eritilmiş jelatini ekleyerek karıştırın.
Fırın kâğıdını bir tepsiye yayın. Pişirdiğiniz pandispanyayı kâğıdın üzerine koyun, pasta çemberini üzerine oturtup, bastırarak pandispanyayı çember ile kesin. Kesilen pandispanyayı çemberde bırakın. Kenarda kalanları tepsiden alın. Çemberdeki pandispanyanın üzerine önce bademli harcı sonra da fındıklı harcı yayın. Üzerlerine çember boyutunda kesilmiş kakaolu pandispanyayı yerleştirin.
Pandispanyanın üzerine portakal suyunu serpiştirin. Portakallı kremanın tamamını çemberin içine döküp pastanın üzerini düzleyin. Pastayı çemberinin içinde, buzdolabında 5-6 saat soğutun. Bu sürenin yarısında üzerine ince bir kat portakallı jöle hazırlayıp dökün. Jöle iyice donduktan sonra pastayı çemberinden çıkartıp, üzerini meyvelerle süsleyerek servis yapın.ÇİLEK MUS

Tuğrul Şavkar

Beyaz pandispanya için:
1 adet yumurta (çırpılmış)
20 gr. tozşeker
10 gr. un
10 gr. buğday nişastası
5 gr. eritilmiş tereyağı (1 çay kş.)
Bisküvisi için:
1 adet yumurta (çırpılmış)
12 gr. toz badem (3 çorba kş.)
15 gr. tozşeker (3 çay kş. )
1 adet yumurta akı (çırpılmış)
9 gr. un
5 ml. eritilmiş tereyağı (1 çay kş.)
Çilekli krema için:
3 adet yumurta sarısı
60 gr. tozşeker (4 çorba kş.)
200 ml. sıcak süt
3 adet yaprak jelatin
200 ml. krem şanti
140 gr. çilek, (robottan geçirilerek püre haline getirilmiş)

Beyaz pandispanya için fırınınızı 220°C'ye getirip ısıtın. Çok kısık ateşte yumurtanın V^'ünü ve tozşekeri mikser ile çırparak kremamsı bir kıvama getirin. Ateşten alıp, çırpmayı sürdürerek soğutun. Nişasta ve unu ekleyip pütür kalmayacak biçimde kremaya yedirin. Eritilmiş tereyağını da katıp, dibine fırın kâğıdı serilmiş bir kalıba boşaltın. Fırına sürerek 20 dakika pişirin.
Bisküvisini hazırlamak için yumurtanın yarısını, toz badem ve şekerin 2 1/2 çorba kaşığı ile birlikte çırpın. Diğer bir kapta yumurta akının yarısını ve kalan şekeri mikserle çırparak kar haline getirin. Yumurta karını, bademli karışıma yedirin. Unu ekleyip karıştırın. Tereyağını da katarak bisküvi hamurunu tamamlayın. Fırın kâğıdı serilmiş bir tepsiye 1/2 cm. kalınlığında yayarak fırına sürüp 10 dakika pişirin.
Kreması için, jelatinleri buzlu suda gevşemeye bırakın. Yarıya kadar kaynar su dolu bir tencereyi kısık ateşe oturtun. Üzerine bir karıştırma kabı yerleştirin. Yumurta sarılarını ve tozşekeri bu kaba koyup, mikser ile çırparak kremamsı bir kıvama getirin. Çırpmayı sürdürerek bu karışıma sıcak sütü yedirin. Gevşeyen jelatinleri süzdürerek sudan alıp, kısık ateşteki kremaya katın ve karıştırın. Jelatinler eriyince kremayı ateşten alın ve pişme kabıyla buzdolabına kaldırın. Krema soğuyunca içine krem şantiyiyi ve çilek püresinin 80 gramını katıp, karıştırın.
Çemberin kenarlarına bisküviyi, tabanına ise beyaz pandispanyayı yerleştirin. Üzerine hazırladığınız kremayı yayın ve bir spatula ile düzleyin. Pastayı 4 saat buzdolabında soğutun. Üzerine çilek püresini yayıp, çemberden çıkartın. Taze çileklerle süsleyerek servis yapın.LİMON MUS

Tuğrul Şavkar

Beyaz pandispanya için:
1 adet yumurta (çırpılmış)
40 gr. tozşeker
20 gr. buğday nişastası
20 gr. un
10 ml. eritilmiş tereyağı
Bisküvisi için:
1 adet yum urta (çırpılmış)
9 gr. toz badem (6 çay kş.)
15 gr. tozşeker (3 çay kş.)
1 adet yumurta akı (çırpılmış)
6.5 gr. un
3,75 gr. eritilmiş tereyağı
Limon kreması için:
100 gr. İtalyan merengi
3 adet yaprak jelatin
200 ml. limon suyu
235 ml. krem şanti
60 gr. kayısı marmelatı (ılındırılmış)

Beyaz pandispanya için fırınınızı 220°C'ye getirip ısıtın. Çok kısık ateşte yumurtayı ve tozşekeri mikser ile çırparak kremamsı bir kıvama getirin. Ateşten alıp, çırpmayı sürdürerek soğutun. Nişastayı ve unu ekleyip pütür kalmayacak biçimde kremaya yedirin. Eritilmiş tereyağını da katıp, dibine fırın kâğıdı serilmiş bir kalıba boşaltın. Fırına sürerek 20 dakika pişirin.
Bisküvisini hazırlamak için fırınınızı 230°C'ye getirip ısıtın. Yumurtanın yarısını, toz badem ve şekerin 27/' çorba kaşığı ile birlikte çırpın. Diğer bir kapta yumurta akının yarısını ve kalan şekeri mikserle çırparak kar haline getirin. Yumurta karını, bademli karışıma yedirin. Unu ekleyip karıştırın. Tereyağını da katarak bisküvi hamurunu tamamlayın. Fırın kâğıdı serilmiş bir tepsiye A cm. kalınlığında yayarak fırına sürüp 10 dakika pişirin.
Kreması için İtalyan merengini hazırlayın. Jelatinleri buzlu suda gevşemeye bırakın. Yarıya kadar kaynar su dolu bir tencereyi kısık ateşe oturtun. Üzerine bir karıştırma kabı yerleştirin. Kabın içine limon suyunu ve süzdürerek sudan çıkardığınız jelatinleri koyun. Jelatinleri karıştırarak limon suyunda ertin. Ateşten alıp, limonlu jelatini merenge yedirin. Krem şantiyiyi de katıp karıştırarak kremayı tamamlayın.
Çemberin kenarlarına bisküviyi, tabanına ise beyaz pandispanyayı yerleştirin. Üzerine hazırladığınız kremayı yayın ve bir spatula ile düzleyin. Pastayı 4 saat buzdolabında soğutun. Üzerine kayısı marmelatını yayıp, çemberden çıkartın. Limon dilimleri ile süsleyerek servis yapın.ADİSABABA

Tuğrul Şavkar

250 ml. pastacı kreması
250 ml. krem şantiyi
30 gr. kiraz şekerlemesi
30 gr. portakal şekerlemesi
30 gr. toz antepfıstığı

Pastacı kremasını kabartmak için mikserde biraz çırpın. İçine krem şantiyiyi ekleyin. Çırpmayı biraz daha sürdürdükten sonra kremayı 3 eşit parçaya bölün.
Kremanın bir bölümüne kiraz şekerlemesini, bir bölümüne portakal şekerlemesini ve son bölümüne antepfıstığını katın. Üç kremayı da iyice karıştırın.
Uzun dilimli bir kek kalıbının dibine poıtakallı karışımı koyarak yüzeyini düzleyin. Onun üzerine kirazlı karışımı yayıp düzleyin ve en üste fıstıklı katışımı yayın.
Derin dondurucuya atarak iyice dondurun. Kalıptan bozulmadan çıkarabilmek için kalıbı sıcak suyun içinde 30 saniye bekletin. Bir tabağa çıkarıp, şekerlemelerle süsleyerek servis yapın.EKLER

Tuğrul Şavkar

500 gr. şu hamuru
100 gr. tozşeker
200 ml. su
250 ml. pastacı kreması
200 ml. eritilmiş bitter çikolata

Fırınınızı 180°C'ye getirip, ısıtın. Fırın tepsisinin üzerine fırın kâğıdı serin. Önceden hazırladığınız şu hamurunu bir sıkma torbasına doldurarak 10 cm. uzunluğunda ve 2-3 cm. kalınlığında şeritler halinde aralıklı olarak fırın tepsisine sıkın. Tepsiyi ısıtılmış firma sürerek ekler'ler kabarıp altın sarısı renk alıncaya kadar pişirin.
Küçük bir kapta şekeri su ile 2-3 dakika kaynatarak bir şurup hazırlayıp ılındırın. Pastacı kremasını biraz gevşetmek için bu şurup ile birlikte çırpın. Eğer pastacı kremanız gevşekse (muhallebi kıvamında ise) şurup kullanmayın. Hazırladığınız kremayı bir sıkma torbasına doldurun.
Pişen eklerleri soğumaya bırakın. Soğuyanları testereli bir bıçak ile enlemesine sandviç gibi ikiye ayırın. İçlerini sıkma torbasındaki pastacı kreması ile doldurup kapatın.
Eritilmiş çikolataya batırıp bir tepsiye alarak çikolatalarının donması için bekletin. Çikolatası donanları servis tabağına alıp servis yapın.PROFİTEROL

Tuğrul Şavkar

500 gr. şu hamuru
100 gr. tozşeker
200 ml. su
250 ml. pastacı kreması
200 ml. çikolata sosu

Fırınınızı l60-180°C'ye getirip, ısıtın. Fırın tepsisinin üzerine fırın kâğıdı serin. Önceden hazırladığınız şu hamurunu bir sıkma torbasına doldurun. Küçük toplar halinde, aralıklı olarak fırın tepsisine sıkın. Tepsiyi ısıtılmış fırına sürün, toplar kabarıp altın sarısı renk alıncaya kadar pişirin.
Küçük bir kapta şekeri su ile 2-3 dakika kaynatarak bir şurup hazırlayıp ılındırın. Pastacı kremasını biraz gevşetmek için bu şurup ile birlikte çırpın. Eğer pastacı kremanız gevşekse (muhallebi kıvamında ise) şurup kullanmayın. Hazırladığınız kremayı bir sıkma torbasına doldurun.
Pişen şu hamurlarını soğumaya bırakın. Soğuyanları birer birer sol elinize alıp, yine aynı elin başparmağı ile altından bastırarak bir delik açın. Hamurda açılan bu çukuru sıkma torbasmdaki pastacı kreması ile doldurun.
Dolan profiterolleri bir tabağa kubbe biçiminde dizin. Bütün profiterolleri doldurup dizdikten sonra üzerine çikolata sosunu döküp servis yapın.


   
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki »lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2023 Bütün Hakları Saklıdır
156