Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
94,144 Yemek Tarifine 2,818,292,313 defa bakıldı

 tarifleri

Yemek Tarifleri


Önceki Aramalar
Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri   
Ayşe Tüter Yemek Tarifleri
Banu Atabay Yemek Tarifleri
Elif Korkmazel Yemek Tarifleri
Emine Beder Yemek Tarifleri
Ergun Köknar Yemek Tarifleri
Eyüp Sevinç Yemek Tarifleri
Gülhan Kara Yemek Tarifleri
İkbal Gürpınar Yemek Tarifleri
Necip Usta Yemek Tarifleri
Nedim Atilla Yemek Tarifleri
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Özgür Şef Yemek Tarifleri
Sahrap Soysal Yemek Tarifleri
Selçuk Kuzu Yemek Tarifleri
Tuğrul Şavkar Yemek Tarifleri
Ümit Usta Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Tarifler
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları

Üye Girişi
Yeni Üye KaydıSayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 204, 205, 206 ... 5150, 5151, 5152  Sonraki »


EKMEK

Metin Okutan

Türkçemizde ekmek ile ilgili çok güzel deyimler vardır; Ekmek parası, Ekmeğini kazanmak, Eli ekmek tutmak, Ekmeğini taştan çıkarmak, Ekmeğiyle oynamak gibi. Bu deyimlerden de anlaşıldığı gibi ekmek, çalışarak yaşamanın en büyük gayesi olarak karşımızda duruyor. Peki bütün bunları dikkate alarak ekmeğimize gereken önemi verebiliyor muyuz sorusuna, gönül rahatlığıyla evet diyemiyoruz. Bunun çeşitli sebepleri var ki, ilk evvela temizlik geliyor. Pek çok haşeratın cirit attığı fırınlar, suya-sabuna uzak durmayı marifet sayan çalışanlar, satış noktalarına nakliye esnasındaki özensizlikler, gazete kâğıdına sarılan ekmekler, tüketicilerin satın alırken neredeyse bütün ekmekleri mıncıklamaları... Özetle "ekmeğimizle fena halde oynanması."

20 MİLYON DOLAR YATIRIM
Oysa Türk halkı ekmeğini kutsal bellemiştir. En temel besin maddesidir. Yere düşen ekmeğini, büyük bir saygıyla üç kez öpüp alnına koyandır. Bunu yaptıktan sonra "kurt yemesin de kuş yesin, Allah bize daha çok versin" diyerek bir kenara bırakandır. Bu denli saygı doludur. Fakat iş satın almaya geldiğinde maalesef bu saygı ve titizliği göremiyoruz.
Aslında son zamanlarda bu konuya gereken saygıyı, özeni ve önemi veren şirketler hayatımızda yer almaya başladı. Bunlardan birisi de Doygun Gıda. 20 milyon doları aşan bir yatırımla, onsekiz bin metrekarelik bir alanda üretim yapan firma, 1997 yılında sektörün duayen isimlerinden Selçuk Berksan'ın liderliğinde Dr. Halûk Dayıoğlu'nun danışmanlığında kuruldu ve o günden bu güne gıda sektöründe birçok ilke imza attı.

TAM BUĞDAYI LİTERATÜRE SOKTU
1997-1998 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nün kurucularından Prof. Dr. Ayşe Baysal'ın danışmanlığında bir yıla yakın bir süre deneme üretimleri yapıldı. Titiz çalışmalar sonucu 1999 yılında tam buğday ununun doyuruculuğu ve uzun süre tokluk hissi sağlamasından yola çıkarak Doygun markasıyla satışa sunulan Katkısız Tam Buğday Ekmeği, raflardaki yerini alarak tüketicinin beğenisine sunuldu. Yurtdışında yaygın olarak kullanılan "Whole Wheat" terimine Türkçe karşılık olarak "Tam Buğday" terimi, ilk kez Selçuk Berksan tarafından kullanılarak dilimize kazandırıldı. Böylelikle günümüzde sıklıkla kullanılan "Tam Buğday" terimini de ekmeğimiz gibi ilk biz üretmiş olduk" diye anlatıyorlar kendilerini.

Mayalanması için ürünler kuleye
Fabrikayı Bülent Berksan, gezdirdi. Önce hamurhaneye girdik. Silolardan "mobil" yoğurma kazanlarına akan un, kazanlarda hamur hâline geldikten sonra, bir alt katta ekmeğin yapıldığı bölüme iniyor. Burada gramajına ve çeşidine uygun olarak kesilip tepsilere yerleştiriliyor. İletim bantlarında başlayan yolculuk mayalanma bölümüne doğru devam ediyor ki işte burası çok mühim. Çünkü, mayalanma yeri 2 adet devasa spiral kuleden oluşuyor. İzlemek müthiş, bir bilim kurgu filminin içindeymişsiniz gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Tepsilerdeki ekmekler mayalanmak için önce yavaş yavaş yukarı çıkıyor sonra diğer kuleye geçiyor ve bu kez de yavaş yavaş aşağıya iniyor. Yolculuk fırına doğru sürerken mayalanma sürecinin ekmeklere bir hayli "yaradığını" görüyorsunuz. Sonrası fırın ve nar gibi kızarıp çıkan ekmeklerin kokusu başınızı döndürüyor. Sonraki aşama, soğutma faslı ve paketleme oluyor. Üretimin her aşaması el değmeden gerçekleşiyor. Bütün bu gördüklerimden sonra, benim de zaman zaman tükettiğim Doygun ekmeğe olan güvenim ve saygım fevkalâde artıyor.

Ekmekleri buzdolabında saklayın
Pazarlama Müdiresi Burcu Özcan firmalarını ve hedeflerini anlatırken çok heyecanlı ve samimi. Rahatlatan ses tonu ve konuşma tarzıyla ekmeğin çöpe gitmesinden rahatsızlık duyduklarını, Türkiye'deki ekmek israfını önlemek için çalıştıklarını, tüketiciye kaliteli ve sağlıklı, doğru ürünler sunma amacında olduklarını içtenlikle anlatıyor.

GÖZENEKSİZ TOST
Çalışan şehirli kesimin hedeflerinde olduğunu söylerken, kâğıt ambalajlı ekmeklerin raf ömrünün 5 gün olduğunu ama ekmeği derin dondurucularda saklayarak ömürlerinin çok uzayacağını söylerken çok haklı. İhtiyaç kadar çıkarılıp ısıtılmasını tüketicilere anlatmak istediklerini, böylece ekmek israfının azalacağını belirtiyor. Ekmeğini buzdolabında saklayan ve bayat ekmek tüketen biri olarak aynı düşünceyi paylaşıyorum. AR-GE çalışmalarına önem verdiklerini ve innovatif bir şirket olduklarını anlatıyor. Yeniliklerin peşinde olduklarını ama tüm bunları yaparken temizlikten ve kaliteden asla taviz vermeyeceklerinin de altını çiziyor. Bazı diyetisyenlerin zayıflamak için ekmeği soframızdan kaldırmamızı söylerken, çok haklı olmadıklarını düşünen biri olarak, Doygun'un diyet ekmeklerinin bir diliminin yalnızca 28 kalori olduğunu duymak insana heyecan veriyor. Bir diğer "Doygun güzelliği" de gözeneksiz tost ekmeği. Tost sevenler bilir, ekmeğin gözeneklerinden kaşar eridikten sonra dışarıya "fırlayıverir."

KURU PASTA DA ÜRETİYORLAR
Bu pek çok kişi için sevimsiz bir durumdur. Özel bir yoğurma tekniği kullanılarak yapılan ekmeklerde bu sorun ortadan kalkmış bulunuyor. Meraklılarına duyurayım istedim. Aslında çok fazla ürün çeşidi var. Ev içi ürünler dışında, oteller, hastaneler, yurtlar, tatil köyleri için yapılan ve "ev dışı ürünler"in yanı sıra "donuk ürünler" başlığı altında, çeşitli simitler, çörekler, kuru pastalar, kurabiyeler ve ekmekler üretiliyor. Poğaçalar, açmalar, simitler, çörekler ve ekmekler ise "yarı pişmiş ürünler" olarak endüstrinin hizmetindeler...

Unlar karantinaya
Makinaların "sonsuz bir uğraş" ile ekmek ürettikleri Doygun'da ilgi çeken bir diğer konu da kendi deyimleriyle "Karantina Silosu." İstenilen özelliklerde olmayan un, ekmek makinalarının verimli çalışmasına engel oluyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz diye düşünmüşler ve sözünü ettiğim siloyu yapmaya karar vermişler. Gelen un önce buraya boşaltılıyor, "gereksiz" olanlar elenerek bertaraf ediliyor ve kendi standartlarına uygun bir hâle getiriliyor. Bu durum hem kendilerinin hem de makinalarının ne denli titiz olduğunu anlatmak açısından hayli ilgi çekici. Tüketicilerinin bu ayrıntıyı bilmelerinde fayda olduğuna inanıyorum.

Son söz: "Önce ekmekler bozuldu, sonra her şey" demiş Oktay Akbal. Ben ‘Doygun Yolculuğu’nda, bozulan ekmeklere çok ciddi bir tavır alışa tanık oldum. Siz siz olun ne ekmeğinizle, ne de sağlığınızla oynayın ve de oynanmasına müsaade edin. Ekmek konusunda sizi ciddiye alanları siz de ciddiye alın.
ÇİKOLATALI KURABİYE

3 adet yumurta (1 adet yumurtanın beyazı ayrılmış, çırpılmış)
3 çorba kaşığı yoğurt
7 çorba kaşığı toz şeker
1 çay bardağı mısır nişaştâsı
1 çorba kaşığı kabartma tozu
1 çay bardağı damla çikolata
3.5 su bardağı un
125 gr. tereyağı

Unun ortasını havuz gibi acın. Yumuşatılmış tereyağı, yumurta, yoğurt, tozşeker, nişaşta ve kabartma tozunu koyup karıştırarak una yedirin. 3-4 dakika yoğurun. 20 dakika dinlendirin. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Ortasını hastırarak çukurlaştırın. 2 çay kaşığı damla çikolata koyup yuvarlayın. Ayırdığınız yumurta beyazını çırpıp kurabiyelerin üzerine sürün. Yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. 180 derece fırında üzerleri pembeleşinceye kadar pişirin. Servis yapın.PORTAKALLI HİNDİ KÖFTE

1 demet pazı (ince kıyılmış)
1 adet portakal (dilimlenmiş)
Tuz
Karabiber
2 tabak hindi ızgara köfte
5 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet kuru soğan (piyaz doğranmış)
1 demet semizotu

Üç çorba kaşığı ısıtılmış yağa soğanları ilave edin. Karıştırarak orta ateşte soğanlar yumuşayıncaya kadar soteleyin. Semizotu ve pazıyı katın. Karıştırmaya devam ederek 5 dakika daha soteleyin. Portakal dilimlerinin yarısını, tuz ve karabiberi katıp harmanlayın. Kalan yağı ısıtın. Köfteleri ilave edin. Tavayı sallayarak orta ateşte 4-5 dakika ısıtın. Semizotu karışımını tabaklara paylaştırın. Köfte ve kalan malzemeyi beraber servis edin.KIRMIZI BİBER DOLMASI

5 patates (halka dilimlenmiş)
4 adet etli kırmızı biber
1 adet acı kırmızı biber (kuru ince kıyılmış)
4 çorba kaşığı çam fıstığı
2 diş sarımsak (dövülmüş)
2 çorba kaşığı domates salça
400 gram ekmek kırığı
2 adet dolmalık kırmızı biber (ikiye kesilmiş, çekirdekleri çıkartılmış)
Tuz
Karabiber (arzu edilen miktarda)
2 adet dolmalık sarı biber
5 sap fesleğen (yapraklanmış)

Patatesleri kaynar suda 8 dakika haşlayıp süzün ve kurulayın. Etli kırmızı biber, acı kırmızı biber, çam fıstığı, sarımsak, domates salçası ve ekmek kırığını robottan geçiriri. Patetes dilimlerinin bir yüzüne ha-1 zırladığınız harçtan sürün. Dolmalık biberlerin içine yerleştirin. Aralarına fesleğen yapraklarını koyun. Üzerine zeytinyağı gezdirin. 200 derece fırında biberler yumuşayana kadar pişirin. Servis yapın.LOR PEYNİRLİ BEZE

4 adet yumurta beyazı
150 gram tozşeker
2 tatlı kaşığı mısır unu
1 tatlı kaşığı elma sirkesi
350 gram çilek (dilimlenmiş)
HARCI İÇİN:
400 gram lor peyniri
1 çay bardağı pudra şekeri
Portakal kabuğu (rendelenmiş)
1 portakalın suyu

Lorlu harcı hazırlamak için lor, pudra şekeri, portakal kabuğu ve portakal suyunu karıştırın. Yumurta beyazlarını bir tutam tuz ekleyerek mikserle çırpın.Şekeri katıp kar gibi oluncaya kadar çırpmaya devam edin. Mısır unu ve sirkeyi ilave edin. Karışımı yağlanmış fırın kağıdıyla kaplanmış bir kalıba dökün. Kaşıkla ortasını çukurlaştırıp ısıtılmış 160 derece fırında 5 dakika pişirin. Fırının sıcaklığını 100 dereceye düşürüp 55 dakika daha pişirin. Servis yapın.BAKLAGİLLERİN GAZINI ALMAK İÇİN

Pişirmeden önce ıslatacağınız tüm baklagillerin suyuna "1 kiloya 1 şişe" ölçüsüyle madensuyu ekleyin. Yemekleriniz daha çabuk piştiğini ve gaz oluşumunun ciddi ölçüde azaldığını göreceksiniz.TAZE FASULYE DİDESİ

1 kilo taze fasulye (ayıklanmış, ince doğranmış)
2 adet büyük boy soğan (ince kıyılmış)
Tuz
1 çay bardağı pirinç (unlu suyu gidinceye kadar yıkanmış)
1 su bardağı su (kaynar)
150 gram tereyağı
1 adet orta boy domates (soyulmuş, küp doğranmış)

Fasulyeleri kalın dipli yayvan bir tencereye yerleştirin. Üzerine sırayla soğan, domates ve pirinci yayın. Tuz serpin. Suyu gezdirin. Tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte fasulyeler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 30 dakika pişirin. Tereyağını eritip kızdirın. Fasulyelerin üzerine gezdirin. Sıcak olarak servis yapın.PİLİÇLİ BAKLA

500 gram bakla (iri doğranmış)
3 çorba kaşığı tereyağı
1 adet büyük boy soğan (iri doğranmış)
Tuz
250 gram piliç kalça kuşbaşı

Isıtılmış yağa soğanları katın. Orta ateşte karıştırarak soteleyin. Etleri ilave edin. Karıştırmaya devam ederek 5 dakika daha soteleyin. Baklaları ekleyin ve bir iki kez karıştırarak harmanlayın. Üzerine 1 su bardağı kaynar su gezdirip tuz serpin. Kapağını kapatın. Kısık ateşte 30 dakika pişirin. Sıcak olarak servis yapın.İÇ BAKLA MÜCVERİ

Yarım kilo iç bakla haşlanmış ve kabukları soyulmuş
2 iri soğan, çok ufak doğranmış
4 iri diş sarımsak
4 tepeleme kaşık taze kişniş, ince doğranmış (Kurusu kullanılacaksa 2 kaşık çekilmiş
2 tatlı kaşığı toz kimyon
1/2 çay kaşığı kabartma tozu
1 tepeleme çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 tepeleme çay kaşığı acı pul biber
2 yemek kaşığı su, bulamak için haşhaş ya da susam (Gerekli değilse de çok lezzet katıyor)
Kızartmak için zeytinyağı

Baklaları öğütücüye diğer malzemelerle birlikte koyun. (Sarımsak önceden dövülse iyi olur) Hepsini fasılalı olarak bir macun haline gelinceye kadar öğütün. Pütürlü olması mücverlerin yağ içinde dağılmasına yol açar. Macununu en az 5 dakika dinlendirin. Macun haline gelmiş bakladan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın ve bunları az yassılaştırdıktan sonra (çapı beş santimi bulabilir) her birini susam ya da haşhaş tohumuna bulayın, 10-15 dakika beklettikten sonra kızgın derin yağa yavaşça ve tek tek indirin. (Yağın kızdığı, içine atılan ekmek parçasının bir dakika içinde kızarması ile anlaşılır.) Mücverleri 2-3 dakika, yüzeyleri iyice pembeleşinceye kadar kızartın. Kızaranları bir kağıt peçete üzerine çıkarın ve herhangi bir salata ile servis edin.EKŞİLİ ET

750 gram et (kuşbaşı doğranmış)
1 çorba kaşığı tereyağı
2 adet orta boy soğan (halka doğranmış)
2 adet orta boy domates (halka doğranmış)
Tuz
Yarım limon

Isıtılmış yağa etleri ilave edin. Orta ateşte karıştırarak 5 dakika soteleyin. Soğanları katın. Karıştırmaya devam ederek 5 dakika daha soteleyin. Domatesleri ekleyin. Tuz ve karabiber serpin. Kısık ateşte etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Üzerine limon suyu gezdirin. Sıcak olarak servis yapın.DAMLA ÇİKOLATALI BEZE

3 adet yumurtanın beyazı
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı hindistancevizi
190 gram damla çikolata

Yumurta beyazlarını kar gibi köpük oluncaya kadar mikserle 5 dakika çırpın. Toz şekeri katın. Hindistancevizi ve damla çikolatayı katıp harmanlayın. Karışımdan 1 çorba kaşığı dolusu alıp yağlı kağıt yayılmış fırın tepsisine aralıklarla yerleştirin. Fırında 20 dakika pişirin. Soğuyuncaya kadar dinlendirin.CEVİZLİ TAZE FASULYE

600 gram taze fasulye (temizlenmiş, doğranmış)
80 gram tereyağı
1 çay bardağı ceviz (iri dövülmüş)
3 çorba kaşığı limon suyu

Bol kaynar suda fasulyeleri yumuşayıncaya kadar pişirin, süzün. Soğuk suya koyun.Süzün. Isıtılmış yağa cevizleri ilave edin. Orta ateşte karıştırarak 3-4 dakika soteleyin. Limon suyunu katıp karıştırın. Fasulyeleri bir tabağa alın. Hazırladığınız karışımı fasulyelerin üzerine gezdirin. Servis yapın.MUZLU MÜSLİ

4 adet muz (doğranmış)
4 çorba kaşığı limon suyu
1 kilo yağsız yoğurt
4 çorba kaşığı müsli
2 çorba kaşığı kuru üzüm (sultani)
2 çorba kaşığı badem (soyulmuş, kavrulmuş)

Muz, limon suyu ve yoğurdu pürüzsüz kıvama gelinceye kadar robottan geçirin. Müsliyi katıp iyice karıştırın. Bardaklara boşaltın. Üzerlerine kuru üzüm ve badem serpin. Servis yapın.DOMATES SOSLU KEREVİZ

2 adet kereviz sapı
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan
1 adet havuç (ufak doğranmış)
2 diş sarımsak (dilimlenmiş)
1 kutu konserve doğranmış domates
1 adet defne yaprağı
8 adet ançüez (doğranmış)
3 çorba kaşığı maydanoz
Tuz
Karabiber

Geniş bir kapta su kaynatıp içine bir tutam tuz atın. Kereviz saplarını bu suda 10 dakika haşladıktan sonra çıkarıp süzün. Kurulayın. Derince bir tavada yağı ısıtın. Soğan ve havuçları renkleri hafifçe dönene kadar soteleyin. Kereviz saplarıyla beraber tuz ve karabiberi ekleyin. Kerevizlerin rengi dönene kadar pişirdikten sonra tavadan alın. Aynı tavada önce sarımsakları ekleyip 1 dakika pişirin. Ardından domates, ve defne yaprağını katıp pişirin. Tekrar kereviz saplarını ekleyip üzeri kapalı olarak kısık ateşte 30 dakika daha pişirin. Bu sürede kereviz saplarını bir kere çevirin. Kerevizleri servis tabağına alın. Domatesli sosu yüksek ateşte 10 dakika kadar pişirin. Kerevizlerin üzerine gezdirin. Ançüez ve maydanozla süsleyin. Servis yapın.BALKABAĞI ÇORBASI

40 gram tereyağı
1 adet büyük boy soğan
1.5 kilo balkabağı
600 gram patates (iri doğranmış)
1.5 litre piliç suyu (kaynar)
125 ml krema

Soğanları, ısıtılmış tereyağında karıştırarak yumuşayıncaya kadar 3-4 dakika soteleyin. Kabak ve patatesleri ekleyin. Karıştırmaya devam ederek 5 dakika daha pişirin. Piliç suyunu katın, kaynatın. Ateşi kısın. Ara ara karıştırarak sebzeler yumuşayıncaya kadar 20 dakika pişirin. Pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar robottan geçirin. Kremayı katın. Hafifçe karıştırıp kaynatın. Üzerine biraz daha krema gezdirin veya taze soğanın yeşil kısımlarını çok ince kıyıp üzerine serpin. Servis yapın.KAPLUMBAĞA BÖREK

1 paket milföy hamuru
5-6 adet sosis
1 adet yumurta
Biraz çörekotu
Bira Susam

Sosisleri ortalarından ikiye bölüp, uçlarını bıçakla keserek çıkartın. Milföy hamurlarını ikiye bölün ve ortalarına birer sosis koyup, sarın.
Ek yerleri tepsinin içine gelecek şekilde tepsiye dizin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp, çörek otu ve susam serpin, önceden ısıttığınız fırında kızarana kadar pişirerek servis yapın.
PIRASA PÜRESİ ÇORBASI

Yarım kg pırasa
2 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı tereyağı
7 su bardağı tavuk suyu
1 tatlı kaşığı tuz

Pırasanın üzerine su konur ve yumuşayana kadar haşlanır. Sonra çatalla ezerek püre yapılır. Başka bir tencerede un ve tereyağı pembeleşene kadar kavrulur. Püre ve tuz eklenir. Kısa süre daha çevirdikten sonra tavuk suyu katılır. Sürekli karıştırarak bir taşım pişirilir.GİTTİ GİDER KURABİYE

1 paket margarin
1 su bardağı pudra şekeri
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 su bardağı mısır nisatası
Alabildiği kadar un

Önce oda ısısında yumuşamış margarin ve parmak uçlarıyla mıncıklanır. Nişasta, vanilya ve kabartma tozu eklenir. Biraz yoğurduktan sonra ele yapışmayan kıvam alana kadar un eklenerek yoğrulur. Arzu edilen şekil verilir. Tepsiye dizilir. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında açık pembe renkte pişirilir.KAHVALTI LOKUMU

1 kase lor
1 çay kaşığı kekik
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı kimyon
3 çorba kaşığı zeytinyağı

Lorun üzerine kimyon, kekik, pul biber ve zeytinyağı ilave edilir ve yoğrulur. Harçtan yarım ceviz kadar parçalar alınır ve yuvarlanır. Servis tabağına dizilir.SARI SU SÜTLACI

4 su bardağı su
6 çorba kaşığı toz şeker
1 çay bardağı pirinç
2 çorba kaşığı nişasta
1 çay kaşığı zerdeçal
1 adet limon kabuğu rendesi

Pirinci bir parmak geçecek kadar üzerine su konur. Orta ateşte şekli bozulana kadar haşlanır. Üzerine soğuk su, nişasta ve şeker ilave edilir. İyice karıştırdıktan sonra orta ateşe yerleştirilir. Sürekli karıştırarak kaynayana kadar pişirilir. Zerdeçal ve limon kabuğu rendesi ilave edilir, ateşten alınır. Kaselere paylaştırılır. Soğuyunca servise sunulur.


   
Sayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 204, 205, 206 ... 5150, 5151, 5152  Sonraki »
lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Web Araçları
İletişim
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Türkçe
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mütevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2015 Bütün Hakları Saklıdır